Zdravie a životný štýl

  • Autor: AkSen o.z.

Stretnutie s ortopedom

Ilustračný obrázok

STRETNUTIE S ORTOPÉDOM

Téma: Artróza /osteoartróza/ - o chorobe a prevencii

Kedy: 24.10.2017

Kde: Komuntné centrum Fončorda,Banská Bystrica

Iniciátor a organizátor: AkSen- aktívny senior, o.z.RC BB + partner KC fončorda

Zdravie, téma nekonečná. Prevencia, ako byť a ostať fit po fyzickej i psychickej stránke, ako sa o seba starať, ako liečiť a čo potom, keď je problém. Tisícky laických osvedčených rád a trikov, odborných postupov a odporúčaní. V mladosti často zdravie podceňujeme, veď sa nás to netýka. Pribúdajúcim vekom nám naše telo vracia a zrkadlí všetko to, čo sme do neho investovali...

Otázok je veľa, času málo. V ambulanciách lekárov sa odkomunikuje len to najpodstatnejšie. Na internete informácií priveľa, hlúpostí ešte viac. Ako sa v tom má človek zorientovať, ako mať prehľad, zbaviť sa strachu, nemať stres a viac dôverovať? Ideálne je, ak sa môžete s odborníkom poradiť. Neformálne, v priateľskej atmosfére podiskutovať.

V Komunitnom centre Fončorda vytvárame priestor pre ľudí a ich okrúhle stoly, debatníky, besedy. Otvárame aj náročnejšie témy - aby sa ľudia menej obávali z neznámeho a mali možnosť zdieľať vlastnú skúsenosť a pýtať sa.

Ďakujeme komunite aktívnych seniorov z AkSen oz,RC Banská Bystrica, že tentoraz iniciovali a zorganizovali pre svojich členov ale aj širšiu verejnosť stretnutie s ortopédom. Prednáška MUDr. Pavla Lásku z Fakultnej nemocnice s poliklinikou E.D. Roosevelta v Banskej Bystrici pritiahla mnohých návštevníkov. Veď bolesti pohybového aparátu sa týkajú už takmer každého. Prišli seniori ale aj mladí. Pán doktor vysvetlil fungovanie kĺbového aparátu, pripravil prezentáciu o artróze, odpovedal na množstvo otázok týkajúcich sa choroby podľa stupňa závažnosti a i možnostiach zmiernenia nepríjemných dôsledkov. Zaujímavá bola ukážka implantátov, oboznámenie o postupoch náročných operatívnych výkonov a rekonvalescencii.

Artróza sa liečiť sa nedá, možno však spomaliť jej postup. Pohyb priamo úmerný veku, zdravotnému stavu a pohlaviu je nevyhnutný. Hýbme sa preto čo najviac, v každom veku!

Text: S.Žabková

Foto: N.Ceglédyová

PrílohaVeľkosť
letak.jpg2.45 MB
dscn1708_medium.jpg106.43 KB
dscn1715_medium.jpg86.01 KB
dscn1719_medium.jpg145.04 KB
imag4279_medium.jpg121.15 KB
dscn1730_medium.jpg80.02 KB