Kanisterapia - Canistherapy
Z latinských slov: canis - pes, therapia – liečba. Základom je využitie pozitívneho pôsobenia psa na zdravie človeka. Je to cielené pôsobenie psa na psychický stav pacienta formou vytvárania kontaktu pacienta so psom. Napomáha odbúravať stres (a súčasne strach) z bolestí pri rehabilitačných cvičeniach, tiež ťažké depresie po prekonaní silne traumatických príhod. Canisterapia nie je liečenie ako také, ale pomoc, spolupráca pri rôznych formách terapie, ktorá sa osvedčila pre svoje úspechy v mnohých odvetviach zdravotníctva vyspelých štátov (Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, USA, Kanada), U nás je zatiaľ pomerne málo praktizovaná a uznávaná.
Pre postihnuté deti i starších ľudí je pes obrovským zdrojom pozitívnej energie, podnetom k pohybu a učiteľom komunikácie /v oblasti fyzioterapie a logopédie/ . Umožňuje im rozvíjať svoje schopnosti fyzické i duševné tým, že sa oňho starajú, vychovávajú ho, češú, kŕmia, hladia. Snaha pohladiť psíka, či dať mu odmenu, napomáha rozvoju jemnej motoriky, snaha ho osloviť, privolať, či dať mu povel, napomáha rozvoju komunikatívnosti. Pes je pre týchto ľudí spojovníkom s vonkajším svetom, bránou k ostatným ľuďom. Pes rozvíja i komunikačné schopnosti v komunitách starších ľudí, nehovoriac už o obrovskom podiele lásky, ktorú rozdávajú.
Canisterapia sa delí na dva druhy: živelnú to je klasické spolužitie psa v rodine alebo riadenú kde pes canisterapeut patrí psovodovi, ktorý s ním chodieva cielene ku pacientom, na ktorých má pozitívny vplyv.
Živelná canisterapia – praktizujú ju všetci majitelia psíkov. Živelná canisterapia je totiž bežné každodenné spolužitie človeka so psom. Pomáha k aktívnemu pohybu, ku ktorému vás každý deň a v každom počasí prinúti a pohladí dušu svojou milou spoločnosťou. Bolo zistené, že už obyčajné hladkanie psa pozitívne pôsobí na krvný tlak a nervovú sústavu človeka. Živelná canisterapia je teda vhodná pre mnohých ľudí. Človek samozrejme musí mať presvedčenie, že sa chce a vie o psíka postarať. Živelná canisterapia je vhodná napríklad pre osamelých ľudí so sklonom k depresiám, starších ľudí, pre rodiny s deťmi, kde sú problémové či hyperaktívne deti. Kontakt so zvieraťom ma pozitívny vplyv na psychiku dieťaťa a učí ho starostlivosti a zodpovednosti. Anglickí vedci zistili, že deti vyrastajúce v blízkosti zvieraťa majú silnejší imunitný systém. Existujú prípady, kedy dokonca prítomnosť psa je jedinou motiváciou ďalej žiť. Jedná sa hlavne o osamelo sa cítiace osoby, napríklad dôchodcov, starších ľudí žijúcich v domovoch opatrovateľských služieb, či ľudí po ťažkom životnom údere.
Cielená canisterapia – je určená pre konkrétny psychický alebo fyzický stav pacienta, ktorému sa za pomoci psovoda pomáha zlepšiť jeho zdravotný stav a napomáha tak k hodnotnejšiemu životu.
Canisterapia pôsobí priaznivo pri liečení takých diagnóz, ako je autizmus, epilepsia, mentálna retardácia, telesné postihnutie, zrakové postihnutie, depresia a ďalšie poruchy či už v rovine komunikačnej, emocionálnej, sociálnej, v motorike alebo vo vôľových vlastnostiach človeka.
Človek, ktorý sa stará o inú živú bytosť, psa nevynímajúc, žije plnohodnotnejší život, nakoľko nemá čas zaoberať sa iba sebou a svojimi problémami.
Mgr. Jarmila Staneková