Psychológia

  • Author: AkSen o.z.

Športom a PC proti Alzheimerovej chorobe?

Ilustračný obrázok

Naši milí seniori.

Máme za sebou krásny slnečný víkend a určite mnohí z Vás využili teplé počasie na prechádzku, alebo menší či väčší výlet do prírody. Určite Vás preto osloví informácia, o ktorú sa chcem s Vami podeliť.

Tento týždeň som čítala zaujímavý článok o štúdií, ktorej autorom je  Yonas E. Geda, lekár pôsobiaci na Mayo Clinic v Arizone. Spoluautormi sú Ronald C. Peterson, PhD a ďaľší z Mayo Clinic. Štúdia bola podporovaná národným inštitútom zdravia, Robertom Wood Johnson Foundation a Robertom H. Smithom a Clarice Smith a Abigail Van Buren z výskumného programu Alzheimerovej choroby. A o čom vlastne táto štúdia je?

Vedci zistili, že kombinácia mentálnej stimulujúcej činnosti, ako používanie PC a mierne cvičenie, znižuje šancu na stratu pamäte viac ako používanie PC alebo cvičenie osamote. Predchádzajúce štúdie ukazujú, že cvičenie tela a mysle pomáha pamäti, ale nová štúdia, uverejnená v máji 2012 , poukazuje na interakciu medzi PC činnosťami a miernym cvičením pri ochrane na lepšiu funkciu mozgu u ľudí starších ako 70 rokov. Výskumu, ktorý sa konal v Olmsted County Minn,sa zúčastnilo 926 ľudí vo veku 70 - 93 rokov, ktorí uviedli v dotazníku používanie fyzickej aktivity a PC do 1 roka od dátumu predchádzajúceho rozhovoru.

Pod miernou telesnou aktivitou rozumieme rýchlu chôdzu, turistiku, aerobic, silový tréning, golf bez golfového vozíka, plávanie, tenis, joga, bojové umenie, cvičenie so strojmi a duševne stimulujúca činnosť zahŕňa čítanie, remeslá, PC, hranie hier, prehrávanie hudby, sociálne a umelecké aktivity, sledovanie TV. Z týchto štúdií vybrali používanie PC. Keďže používanie PC je stále častejšie vo všetkých vekových kategóriách, je dôležité vedieť ako sa to vzťahuje k starnutiu a k stareckej demencii.

Štúdia skúmala cvičenie, používanie PC a vzťah k neurologickým rizikám, ako miernu kognitívnu poruchu. Mierna kognitívna porucha je medzistupňom medzi normálnou stratou pamäte, ktorá prichádza vekom a začiatkom Alzheimerovej choroby. Z účastníkov výskumu, ktorí nevykonávali cvičenie a nepoužívali počítač 20,1 % bolo kognitívno normálne a 37,6% vykazovalo známky mierne kog. poruchy. Z účastníkov, ktorí cvičili a aj používali PC 36% bolo kognitívne normálne a 18,3% vykazovalo známky mierne kognitívnej poruchy.

 

Takže aj naďalej Vám vrelo odporúčame kombináciu miernej fyzickej aktivity a používanie Vášho počítača, napríklad aj na návštevu našej AkSen stránky.

Takže aj naďalej Vám vrelo odporúčame kombináciu miernej fyzickej aktivity a používanie Vášho počítača, napríklad aj na návštevu našej AkSen stránky, kde si môžete prečítať tento i ďalšie zaujímavé články.


Klaudia Orviská


Tím AkSen o.z. 

Foto: FreeDigitalPhotos.net