Nezabúdajme na pitný režim!
Starší ľudia smäd necítia…Na doplňovanie tekutín sa zaužíval pojem pitný režim. Vypovedá o tom, ako pokryť každodennú stratu tekutín v tele.
Pre zachovanie zdravia je potrebné, aby sme sa naučili udržovať rovnováhu medzi príjmom a výdajom tekutín. Ale práve starší ľudia s tým mávajú dosť velký problém. Rozhodne nedopĺňajú tekutiny skôr, ako pocítia smäd. Lenže čím je človek starší, tým menší smäd pociťuje, ba niekedy dochádza až ku kritickým stavom dehydratácie organizmu.
Starší ľudia majú znížený prah pre pocit smädu a menej sa potia. Ľahšie sa prehrejú. Ich srdce a krvný obeh už nebývajú tak výkonné. A ich cievami postihnutými skôrnatením nepreteká krv tak ľahko.
Preto im prehriatie a preťaženie krvného obehu môže spôsobiť rad vážnych ťažkostí vrátane infarktu, mozgovej mŕtvice alebo smrti. „Pri dehydratácii sa im totiž v krvi môžu častejšie objavovať krvné zrazeniny, ktoré upchajú cievy,“ vysvetľuje MUDr. Bohumil Ždichynec, súkromný internista-kardiológ.
Horší prietok krvi, a teda horšie zásobenie kyslíkom i živinami, môže u staršieho človeka spôsobiť dezorientáciu. Ľahko sa potom stane, že zmätený senior nevie, čo sa deje a niekedy ani to, kde je. A sám sa napiť nedokáže. Preto by starší ľudia mali v horúcich dňoch myslieť často na to, či dosť pijú. Ideálne je, keď sa pre ne pravidelné pitie stane vžitým rituálom. Denne by mali zvládnuť 2,5 až 3 litre tekutín napriek tomu, že nepociťujú smäd. Vo veľkých horúčavách to môže byť i viac. Tiež by sa mali zdržiavať v tieni.
Zvýšené riziko uvedených ťažkostí hrozí najmä tým z nich, ktorí mají cukrovku, fajčia alebo ich trápi vysoký krvný tlak a vysoký cholesterol.
Zdroj: http://plusprevas.sk/clanek/7381-nezabudajme-na-pitny-rezim
Čo by sme mali mať na pamäti?
Pokiaľ chceme orientačne zistiť, či prijímame dostatočné množstvo tekutín, stačí sledovať, aké množstvo moču z nášho tela odchádza a aké je jeho sfarbenie.Ak má moč tmavú farbu, je to jedna zo známok nedostatočného zásobenia tekutinami.
Optimálne by sme mali vypiť denne niečo medzi 2-3 litrami tekutín. Ak sa pohybujeme v horúcom prostredí, tažko pracujeme alebo športujeme, musí byť príjem tekutín primerane vyšší. Potrebné množstvo tekutín samozrejme ovplyvňuje i jedálny lístok. Ak je jeho základom zelenina, ovocie alebo mliečne výrobky, môže byť príjem tekutín formou nápojov o niečo nižší.
Príjem tekutín by mal byť plynulý v priebehu celého dňa. Úplne klamlivá a nebezpečná je domnienka, že v zamestnaní stačí vypiť niekoľko šálok kávy a potom všetko môžeme dohnať večer.
Základom pitného režimu majú byť predovšetkým nekalorické nápoje, hlavne voda najlepšie minerálna, s nízkou až strednou mineralizáciou a vyváženým pomerom minerálov.
Na zdravý pitný režim si môžeme zvyknúť celkom jednoduchým spôsobom. Pripravíme si PET fľašu s určitým objemom, prípadne obľúbený pohár či šálku a necháme si ich v našej blízkosti. Bude nám to pripomínať, že sa máme napiť. Zmienený „určitý“ objem PET fľaše naviac slúží k dobrému prehľadu o celkovom vypitom množstve tekutín.