Projekty a akcie

  • Author: AkSen o.z.

Zlaté ručičky našej babičky

Ilustračný obrázok

Vyšívanie je pre mňa relax ktorý uspokojuje môj tvorivý potenciál (znie to veľmi nadnesene - ale je to pravda ) Obdivujem hlavne staré práce kvalitných výšivkárŕiek a určite nie som sama.Má v úcte a úprimný obdiv prechovávam aj k cudzím kultúram - ako ich dnes stretáme v dámskych odevoch (hlavne orientálny ornament , čipky a pod. - ale je mi smutno ,že naše krásne ľudové ornamenty sa dostávajú do úzadia . No nechcem túto úvahu ďalej rozvádzať na to su iní špecialisti to len na úvod .
 Predpokladám , že práve naša generácia by v tomto ohľade mohla ešte niečo napraviť.Uvažovala som o možnosti zorganizovania výstavy výšiviek starých prác a mohli by obsahovať nielen dečky,obrudsy ale tiež posteľné prádlo,výbavu niekdajších neviest,častí krojov a pod.Oznamom prípadne dobre zorganizovanou propagáciou by sa snáď podarilo niečo zorganizovať a to pri aktívnej účasti verejnosti - čo by podnietilo širokú verejnosť a tak by sa mohli nájsť záujemci ktorý maju radi výšivky a chcú sa zdokonaliť(môj prípad) ale aj také ktoré by nás to naučili.Mám aj návrh na heslo výstavy : Zlaté ručičky našej babičky .

Autorka: Veronika Cetliová

Nám sa táto téma páči a čo Vy priatelia, pridáte sa?

Váš Tím AkSen!


Comments

martast

Babicky,ale aj ty Veronika mas zlate rucicky.Ja tiez rada vysivam,tesim sa uz na zimne vecery,kedy si sadnem na moje oblubene miesto a zacnem nieco tvorit.Viem,ze vysivanie zatazuje oci,ale co neurobime pre svoje konicky.Nase vysivky ostanu pre vnucata,iste si ich ocenia ako my po nasich mamickach a babickach. Urcite nieco zorganizujeme,a iste sa pridaju aj dalsie obdivovatelky a prilezitostne vysivacky. Tesim sa .Marta