Cestovanie

  • Autor: AkSen o.z.

Boli sme na výlete vlakom v Žiline 4.05.2017

Ilustračný obrázok

Cestujme spolu vlakom  - výlet č.4

ŽILINA

Štvrtok 4.5.2017

Naše odhodlanie navštíviť Žilinu za pekného počasia a vychutnať si ju v tom najkrajšom mesiaci máji sa včera ozaj naplnilo . Nebolo to s počasím v dopoludňajších hodín podľa našich a hlavne mojich predstáv, ale o to viac sme videli a boli sme privítaní na vopred dohodnutých návštevách Radnice, Rosefeldovho paláca a tiež Budatínskeho hradu a parku. Hlavnú zásluhu na tom má pani Majka Žideková , energická a organizačne zdatná členka JAS  Žilina – Bytčica , ktorá všetky tieto bonusy pre nás pripravila a spolu s nami ich aj absolvovala .  Kontaktovala sa s ňou Natália , tušiac , že bude o nás dobre postarané .To aj bolo !!!

Na vlakovej stanici sme sa zvítali a zároveň spočítali – neuveríte , bolo nás 20 členov -17 žien a traja muži. Po kratšej pauze , pod dáždnikmi sme nasledovali Majku , doviedla nás na radnicu mesta Žilina Tu sme boli „ vzácnymi hosťami „ odprezentoval nám miestnosti radnice , podal fundované informácie zamestnanec, ktorý nás oboznámil s jej históriou a súčasným fungovaním . Dostali sme knihu o Žiline aj s venovaním , odfotografovali sme sa s našou vlajkou SkSen . Pre radničnú kroniku si aj on urobili pamätnú foto  našej skupiny z B. Bystrice . Po návšteve radnice naše smerovanie viedlo na Hurbanovu ulicu, kde sídli Rosenfeldov palác , oproti sme videli dokončovacie práce na neogotickej sinagóge od architekta Petra Behrenca , ktorá bude čoskoro sprístupnená verejnosti .

Rosenfeldov palác, honosná a nádherná architektúra – na vrchnom poschodí bolo rodinné sídlo bezdetných manželov Rosenfeldovcov – židovského vieroviznania , ktorí tento palác dali postaviť  . V spodnej časti boli priestory banky . Obdivovali sme jemnosť použitých farieb , dokonalosť architektúry stavby , ktorá svedčí o vkuse a cite pre krásu , ale aj o ich bohatstve . 

Zlatým klincom v programe bol Budatínsky hrad – niektorí sme kráčali tam po svojich , časť autobusom . Mali sme dohodnutý stanovený termín na prehliadku (bezplatne), zas vďaka Majke , čas pred vstupom sme strávili prehliadkou okolia parku , no ešte dosť mokrého po dlhšom daždi. Prehliadka hradu , ktorého najstaršou časťou je mohutná štvorpodlažná okrúhla veža, nám trvala dlhšie ako sme predpokladali . Hrad a jeho časti sú tak zaujímavé a rozmanité, že sa to nedá v skratke zachytiť a vyjadriť . Sprievodkyňa bola veľmi trpezlivá , milá a venovala sa našej väčšej skupine, pretože sme boli vopred nahlásení v menšom počte !

Pre mňa osobne bolo najväčším zážitkom vystúpať po točitom schodisku do poslednej vrchnej časti starej veže z 13. storočia, predstavovať si ako odtiaľ počas niekoľko stáročí  dávali  pozor, kontrolovali významné cesty z východu na západ a severu na juh . Nám sa teraz naskytla úžasná panoráma a videli sme odtiaľ na všetky svetové strany Žilinu a jej okolie z vtáčej perspektívy . Aj slnko sa začalo predierať cez oblaky , keď sme opúšťali areál hradu . Vydržalo svietiť , mohli sme si užiť aj slnkom prehriate ulice , krásne starobilé námesti , sedieť a presúšať dáždniky , tešiť sa čo sme zas spolu videli a myslieť ako dopadne o týždeň Martin  ( 11.5.). Bolo s Vami fajn !!! Vďaka.

Vypracovala : Lila Futáková  - vedúca „ cestujme spolu vlakom

 Banská Bystrica 5.5.2017

PrílohaVeľkosť
unnamed_2.jpg56.21 KB
unnamed_1.jpg50.64 KB
006_z.jpg202.63 KB
019_z.jpg122.11 KB
zilina_vylet_c.4_025.jpg1.14 MB
zilina_vylet_c.4_034.jpg1.12 MB
zilina_vylet_c.4_061.jpg1.12 MB
zilina_vylet_c.4_070.jpg1.14 MB
010_z.jpg160.7 KB
019_z.jpg122.11 KB