Cestovanie

  • Autor: AkSen o.z.

AkSen RC Banská Bystrica, Výlet vlakom " Nové Zámky-Komárno"

Ilustračný obrázok

 Výlet č.2     NOVÉ  ZÁMKY  –  KOMÁRNO

Štvrtok  9. marec 2017

Ráno na vlakovej stanici, po oslave MDŽ sme boli zvedavé v očakávaní kto a koľkí sa spolu stretneme! Obsadili sme 3 vlakové kupé a hádali , kto ešte na malej stanici pristúpi . Bolo dosť pre všetkých  - 12 „ dievčat „ a jeden  „ náš Jožko“  spolu sme boli  Šťastná 13“!

Cestu nám spríjemňoval ale aj pripravil nečakané hororové  prekvapenie Jožko , keď sa z ničoho nič zjavil v strašideľnej maske a navyše aj s upírskymi zubami. Bolo to kriku aj strachu , no vzali sme to nakoniec s humorom a venovali sme sa aj príprave na spoznávanie našej prvej dvojhodinovej zastávky v Nových Zámkoch .

 Stanica v Nových Zámkoch na nás hneď  urobila dobrý dojem , zhodli sme sa všetci , že sme krajšiu na Slovensku ani nevideli . V meste o 9-tej hod. ešte doznievali kvapky dažďa , no ako na objednávku, keď sme prišli do centra , prestalo pršať! Na námestí s dominantami- kostol Povýšenia svätého Kríža a súsošie  Najsvätejšej Trojice (socha je v barokovom štýle, ale má aj časti v rokokovom št. ) sme sa odfotili a vtedy sa nás ujal pán, ktorý sa nám venoval a urobil nám službu ako fundovaný turistický sprievodca . Mesto bolo počas II.svetovej vojny najviac bombardovaným mestom, anglo-americkým letectvom! Najtragickejšie bolo tesne pred oslobodením , keď sa bombardovaním zničila väčšina historických stavieb . Rozbehli sme sa využiť voľný čas na kávičku , informačné centrum nám poskytlo krásne prospekty a späť na vlak do Komárna . Vlak bol poschodový a niektorí z nás si užívali jazdu s výhľadom na vyvýšenom poschodí prví krát .

V Komárne bolo už krásne slnečno , zamierili sme si to do centra a plánovali čo a kde si pôjdeme pozrieť. Všade sme sa stretávali s milými , ústretovými ľuďmi s ochotou pomôcť , nasmerovať a poradiť vo všetkom ! Tak sme absolvovali skoro všetko , čo nám Komárno môže ukázať , je tam toho toľko , že sme si nakoniec povedali , že sa ešte niekedy koncom leta alebo skorú jeseň tam vrátime . Nestihli sme ani Pevnostný systém Komárna , ktorý je nominovaný na zoznam Skd.UNESCO

Prehliadkou súboru stavieb – Nádvorie Európy  - odfotografovaním sa s našou AkSeňáckou vlajkou sa  Šťastná trinástka pobrala na druhý breh Dunaja , peši cez most do maďarského Komároma .

Cestou sa Jožko viackrát zmienil a zaspomínal na túto trasu , keď on aktívne behával a zúčastnil sa cezhraničných pretekov v behu,  mostom cez Dumaj z Komárna do Komároma. Vajka v našich rukách, šťastné úsmevy a krásne počasie nás nabíjalo energiou zvládať vzdialenosti tohoto, na kilometre náročného výletu . Nádvorie Európy ponúkalo možnosti sa dobre najesť , každý sa rozhodol kde , čo a koľko ! Potom , kto chcel si mohol zvoliť sám zostávajúci čas na osobné rozhodnutia čo ešte navštíviť !!!

Polovica -  6 členiek sme si pozreli v Zichyho Paláci , kde sú vystavované expozície o novších dejinách Komárna a pamätná výstava - Významní rodáci Komárna:     MOR JÓKAI  A  FRANZ LEHÁR  , tiež etnologická výstava „Čilejkári“, boli sme spokojné s odbornosťou a podrobným no veľmi kultivovaným výkladom mladej sprievodkyne  , ktorá nás po skončení oficiálnej časti ešte naviac a veľmi ochotne poinformovala aj o súčasných udalostiach a problémoch s nedokončenou výstavbou Námestia Európy. Všetci sme sa stretli včas , cesta späť nám ubehla rýchlejšie ,  vlaky boli plnšie , až po vystúpení z vlaku v B. Bystrici sme na vlastnom tele pocítili ten rozdiel južnej polohy Komárna , chlad a námraza na autách nás večer zaskočili .

Zapísala : Lila Futáková , organizátorka: „Cestujme spolu vlakom“

 

Pozvánka „ Cestujme spolu vlakom “ :  

Výlet č.3 : dňa  9.4. je plánovaný Lučenec a spiatočne vystúpime vo Vígľaši (zámok)

 

 

 

             

 

 

 

 

 

 

 

             

PrílohaVeľkosť
vo_vlaku.jpg1.04 MB
na_stanici_v_nz.jpg1.11 MB
obdivujeme.jpg1.08 MB
383.jpg1.06 MB
pri_pamatniku.jpg1.06 MB
412.jpg1.09 MB
411.jpg1.05 MB
na_moste.jpg1.1 MB
pred__kostolom.jpg1.07 MB
radi_sa_vozime_vlakom.jpg1.26 MB