Aktivity

  • Autor: AkSen o.z.

Zemiakové hody v Komunitnom centra Fončorda ,Banská Bystrica

Ilustračný obrázok

Zemiakové hody na Fončorde

Komunitné centrum  F. 11.11.201

Vyše 40 aktívne zapojených šikovných dobrovoľníkov z rôznych kútov mesta a 500 návštevníkov neodradil novembrový dážď a boli súčasťou podujatia Fončorďácke zemiakové hody 2016, ktoré sa konali na kopci na Havranskom v piatkové popoludnie /11.11./ v priestoroch Komunitného centra Fončorda.  Ako prezradili organizátori skonzumovalo sa  50 l kotlíkového zemiakovo hlivového gulášu, ktorý uvarili seniori o. z. Aksen, spotrebovalo sa  150 kg zemiakov na varenie a pečenie,  skonzumovalo sa taktiež 10 kg zdravého zemiakového šalátu s tofu prísadami, zemiakový tatarák,  nechýbali pagáče, tyčinky,  harule, placky a celiatické pochúťky.  

Zemiakové kreatívne tvorenie bolo lákadlom pre menších návštevníkov a mohli si v nich vytvoriť krásne  originálne darčeky, pestrofarebné prestierania na stôl a taštičky. 

 Rozprávku o Dobrodružstvách smelého zemiaka  – v podaní Bábkového divadla na Rázcestí si nenechala ujsť 50-tka detí zo ZŠ Moskovská a ostatní malí návštevníci.

Medzi hosťami nechýbali seniori z viacerých denných centier z Banskej Bystrice /Harmónia, Rozmarín, Púpava, DDS Slovenská Ľupča/, z Centra dobrovoľníctva, členovia občianskych rád Fončorda, Radvaň a Podlavice a obyvatelia rôznych častí mesta.

Spievalo sa, tancovalo, o lepšiu náladu sa postaral harmonikár  a jedli sa najrôznejšie pochúťky zo zemiakov. Na komunitný stôl prinášali ľudia rôzne dobroty a spolu si tak všetci vychutnali zemiakové hody.   Speváčka Soňa Kopčanová roztancovala a rozospievala návštevníkov a spolu s ňou si zaspieval aj jej pesničku poslanec MsZ Igor Kašper. Ocenil organizáciu podujatia ako aj celkovú atmosféru.

Na záver podujatia sa krájali zemiaková torta a poslankyňa Hanka Kasová mala tú česť urobiť “prvý zemiakový rez”. O tom, že torta bola skvelá svedčí aj to, že z nej nezostal ani kúsok a chutila malým aj veľkým.

Ľudia mali k sebe opäť o čosi bližšie, búrali sa bariéry, vytvárali nové priateľstvá, aj o tom je komunitné spájanie a  práve komunitné centrum je tým správnym miestom. Vďaka organizátorom  a hlavnej koordinátorke Silvii Žabkovej z Komunitného centra Fončorda sa podarilo vytvoriť opäť krásne zmysluplné podujatia plné emócií a zážitkov.

Poďakovanie AkSeňakom, ktorí preukázali spolupatričnosť našej komunity v KCF. Boli sme súčasťou a nesklamali sme!

Kotlíkový zemiakovo-hlivový guláš (navarilo sa 50 l)

 autori receptu : Stanislav Spodniak, a Norika Cerovská

hlavný kotlíkový kuchár: Stanko Spodniak

pomocný kuchári :Marian Mihok, Jožko Debnár, Janko Vesel

Všetkú prípravu surovín do gulášu pripravovali: Soňa Dzuriková , Martuška Síhelská, Blažka Trniková, Beatka Pačová, Jarka Brnová, Katka Miartušová, Lydka Demuthová Terka Mailingová

 Guláš bol vynikajúci, veľmi všetkým chutil , skonzumoval sa do poslednej lyžičky

PrílohaVeľkosť
kuchari.jpg3.4 MB
v_kuchyni_veselo.jpg3.3 MB
marta_blazka_a_lydka.jpg3.32 MB
skupinova.jpg3.35 MB
den_pred_zemiakovymi_hodami-upratovali_sme.jpg59.88 KB
gulas_hotovy-prve_konzumentky.jpg57.67 KB
hostili_sme_seniorov_z_dennych_centier_mesta_bb.jpg81.53 KB
kreativita_so_zemiakmi.jpg90.99 KB
nasimi_hostami_boli_aj_deticky_s_autizmom.jpg89.45 KB
prichadzali_deti_z_foncordackych_skol.jpg99.83 KB
na_pocuvanie_a_spievalo_sa.jpg55.22 KB
stanok_pre_celiatikov.jpg93.82 KB
mali_potesenie_z_predstavenia_babkoveho_divadla.jpg78.64 KB
porcovanie_zemiakoveho_salatu_z_tofu.jpg49.52 KB
tolko_zabavy__nam_ponuka_zemiak.jpg80.67 KB
zemiakove_ozdoby-hracky.jpg89.7 KB
co_dodat-tancovali_aj_nasi__chlapci.jpg62.92 KB